Kdo jsme

BirdSong (Coffee) – ptačí píseň, symbolizuje harmonii, ať již v soužití rozmanitých druhů v přírodě, tak u vás doma nad šálkem kávy. Již dávno ekologická průkopnice Rachel Carson svoji knihou Silent Spring upozornila na to, že tiché jaro – neboli bez ptačího zpěvu je předzvěstí probíhající násilné přeměny životního prostředí. Zásahy do krajiny skrze zabírání lesních ploch a používání chemických postřiků, zabíjí opylovače, znečišťuje vody a půdy a nutí pěstitele opouštět domovy a přecházet z tradičního způsobu zemědělství.

Dana a Linda, sestry a zakladatelky BirdSong Coffee, se naopak nadchly pro ideu podporování tradičního pěstování kávy, které nenarušuje přirozeně fungující ekosystémy. Tomu všemu ale předcházelo seznámení se s ekologickou certifikací Bird Friendly.

Třídění třešní kávy na farmě Oromia

„Původ Bird Friendly® je v americkém Smithsonově ústavu, který pozoruje chování a pohyb stěhovavých ptáků. Těch se v posledních desetiletí vrací z jižních zimovišt stále méně. Důvodem je mimo jiné ubývající tropický les. Certifikace Bird Friendly je udělována pouze farmám, které pěstují kávovníky v kombinaci s ostatními stromy, aby tak byly nadále domovem rozmanitých druhů.''

K prvním vzorkům kávy a k vlastní značce napomohlo také pár životních náhod. Především pak pobyt v Etiopii a seznámení se s farmáři z farmy Yeti. Toho času jediné Bird Friendly® farmy v Africe.

Více se o nás a naší kávě můžete také dočtete na našem blogu.

Udržitelnost aneb "Ze stromku do hrnku a zpět do země"

Zelená filozofie BirdSong Coffee nespočívá pouze v nabízené kávě, která pochází z ekologického zemědělství. Také ostatními aktivitami se snažíme propagovat udržitelnost v dalších oblastech.

Recyklace kávového lógru

V naší kavárně a na trzích vyprodukujeme hodně lógru. Jedná se o již jednou vyextrahovanou rozemletou kávu, která nemá dalšího účelu pro přípravu. Pro rostliny je ale tento materiál velmi výživný. Oddělujeme lógr a poté ho kompostujeme. Kávový lógr má také využítí v kosmetice, můžete si z něho připravit např. skvělý domácí peeling.

Ekologické a vratné kelímky, přines si svůj vlastní hrnek (BYOM)

Na trzích a akcích není vždy možné použití keramických hrnků a kelímky na jedno použití jsou velmi zátěžové na životní prostředí. Pokud si ale přinesete vlastní hrneček ("bring your own mug" aka BYOM), dostanete od nás automaticky slevu na nápoj. Kelímky a hrnečky si také může koupit na našem e-shopu, vybrat si můžete z bambusový nebo plastový nabízené v několika barevných variantách.

Kávu podáváme pouze v kompostovatelných kelímcích. Jejich rozložitelnost jsme sami testovali na domácím kompostu. Nevýhodou zůstává, že je nutné kelímek po použití vyhodit do bio odpadu, mezi plasty se totiž nerozloží. A popelnic na bioodpad je stále nedostatek.

Přišli jste k nám a zapoměli jste si vzít vlastní kelímek a nechcete použít jednorázový? Rádi vám na zapůjčíme náš zálohovatelný skleněný hrneček nebo plastový kelímek systému GoCup.

(Bez)obaly a přeprava z e-shopu

Podporujeme bezobalový prodej. Naši kávu si můžete pravidelně nakoupit v pražském obchodě Bez Obalu i v našem kamenném obchodě vám rádi nasypeme do vašeho pytlíčku či krabičky.

Většina našich zásilkových obalů a krabic jsou jiř po druhé použity, a tak se nemusíte bát, že kvůli vám byly zbytečně káceny stromy. Máme spřátelené podniky, které se nemohou papírovým krabicím při jejich podnikatelských aktivitách vyhnout. My si od nich ale obaly odebíráme, abychom vám v nich mohli zasílat kávu.

Do budoucna chceme naše produkty balit do ekologištějších obalů, bohužel kvalita a chuť kávy hodně závisí hodně na způsobu skladování. Jsme otevřeni novým nápadům a spolupráci.

Spolupráce a podpora

Spolupracujeme s ostatními zelenými podniky. Mnoho z našich klientů jsou veganské podniky (MoMo Vegcafe, Vegteg catering, Plevel) ale i nekávové subjekty jako např. Green Glasses, Green Cat či Creative Mornings.

Podporujeme aktivity, které se nám líbí a mají smysl. Například vstoupením do klubu přátel české společnosti ornitologické od nás automaticky získáváte 20% slevu na jakoukoli kávu z našeho e-shopu.

Přijďte naší kávu ochutnat osobně

ESPRESSO BAR – RADLICKÁ
Radlická 47, Praha 5
Otevřeno: dle předchozí dohody, kontaktujte nás